TUMBLR NASIL KULLANILIR ? (resimli anlatım)

Bu yazı Güncelliğini Kaybetmiştir, Tumblr Paneli türkçe olmuş ve arayüzü değişmiştir. Birebir soru cevap için TUMBLRTR.COM sitesini ziyaret ediniz.

Tumblr nedir diye arama yapanlar oluyor, hemen cevaplayalım : Bir blog servisidir. Blogger, Wordpress, Blogcu ne ise Tumblr’de odur. Bazıları Twitter benzeri bir microblog sitesi diye nitelendiriyor fakat kesinlikle öyle değil.

Geniş denilebilecek bir tema arşivi var ve yazı,resim,müzik ve video ekleyebiliyorsunuz. Tumblr sayfa görüntülenme sayısı Wordpress’i geçmiş durumda.

Eğer Blogger’dan Tumblr’ye geçecek iseniz şuna bir göz atın.

Bir günlük gözlemlerimin ardından anladığım kadarıyla anlatayım: :

Üye olmak basit e-posta adresinizi, Tumblr hesabınız için bir şifre ve Tumblr blogunuz için bir adres seçerek hemen üye olabiliyorsunuz.

 Üye olup giriş yaptıktan sonra karşınıza Dashboard çıkacak. Resimde gözdüğünüz gibi Yazı, resim, alıntı, bağlantı paylaşımı, chat kutusu, müzik ve video için ayrı ayrı kayıt giriş paneli var.

İsterseniz Text yazan yazı paneline resim de ekleyebiliyor, video ve müziklere de yazı ekleyebiliyorsunuz. Gönderilerinizin url adresini düzenleyebiliyor , daha sonra yayınlamak üzere taslak oluşturabiliyor ya da herkesin görmeyeceği özel yazılar yazabiliyorsunuz.

Dashboard’un sağ sütunun alt kısmındaki ve ya blog sayfanızın sağ üst kısmından Customize seçeneğine tıklayarak blogunuzun görünümü ve diğer genel ayarlarını değiştirebiliyorsunuz. Customize butnuna tıkladığınızda blog sayfanızın üst kısmında bir bar (yatay sütun) çıkacak. Üzerindeki 7 adet sekme ile çeşitli değişiklikler yapabileceksiniz.

Birinci sekme olan Info sekmesinden blogunuzun adını, hakkında yazısını ve adresini değiştirebilirsiniz. İsterseniz kendi alan adınızı kullanabilirsiniz. Kendi alan adınızı kullanabilmeniz için 72.32.231.8 ip adresine A record oluşturmanız gerekli. İsterseniz Description bölümüne html kod da ekleyebilirsiniz.

İkinci sekmedeki Theme seçeneğine tıklayarak blogunuza başka bir şablon seçebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz şablonlar mevcut. Tüm şablonlara buradan ulaşabilirsiniz. (http://www.tumblr.com/themes) İsterseniz aynı sekmeye tıklayınca açılan pencerenin altındaki Use custom HTML seçeneğine tıklayarak sayfanın arayüzüne ulaşabilir kendiniz değişik tasarımlar uygulayabilirsiniz.

Apperance sekmesinden sayfanın arkaplan renklerini değiştirebilir ve kullandığınız şablona göre değişen bazı özellikleri değiştirebilirsiniz. Yazıların büyüklüğü, şablonun genişliği, üyeler widget inin gibi..

Pages sekmesinden yeni bir sayfa oluşturabilirsiniz, dilerseniz sayfanın şablonunda değişiklikler yapabilir ya da sadece bir dış bağlantı koyabilirsiniz.

Services sekmesinden Tumblr ile Facebook ve Twitter arasında bağlantı kurabilirsiniz, isterseniz yazılarınızın eş zamanlı olarak Twitter ve Facebook’ta paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Rss adresinizi Tumblr yerine Feedburner gibi servisler üzerinden paylaşmak isterseniz, Feedburner’deki hesap oluşturduktan sonra Feedburner adresini belirtilen alana ekleyip, rss adresinizin Feedburner’a yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

Community ayarlarından sizi takip edenlerle iletişim ayarlarınızı yapılandırabilirsiniz. Let people ask questios seçeneği ile başkalarının size soru sorabilmesi için  formspring benzeri bir form oluşturabilirsiniz, dilerseniz isimsiz ziyaretçileriniz de soru sorabilir. Ve siz cevaplayınca blogunuzda yayınlanır. Benim en sevdiğim özelliklerden biri bu oldu.

Advaned seçeneğinden dil seçeneklerini değiştirebilirsiniz ama maalesef türkçe yok. İngilizce, almanca, fransızca, italyanca ve japonca var.

Blogunuzun saatini de bu sekmeden seçebilirsiniz. Default olarak ekvator saati ayarlıdır, siz +2 Türkiye saati ile değiştirebilirsiniz.

Add custom Css yazan yazan kısmı aktif hale getirdiğinizde. Ziyaretçileriniz de blog yazısı gönderebiliyor.

Bir sayfa da en fazla kaç yazı olabileceğini  1 ile 15 arasında bir sayı seçerek belirleyebiliyorsunuz.

Enable high-res photos seçeneğinden resimlerin yazıda ilk önce küçük halinin görüntülenip, tıklayınca büyümesini sağlayabilirsiniz.

Linklerin yeni pencerede açılmasını, sitenizin arama motorlarında görüntülenebilmesini ve gönderilerinizin url adreslerinin nasıl olacağını buradan seçebilir. Blogunuz +18 içeriğe sahipse buradan ilgili kategoriye eklenmesini sağlayabilirsiniz.

28.03.11
7 not
  1. aysnrcpn bunu yilmazbaris kullanıcısından yeniden blogladı
  2. yilmazbaris bunu gönderdi